Skip to main content

Verimli Çalışma Yöntemleri

Her öğrencinin söylediği bir söz vardır ders çalışmak bana göre değil,unutulmaması gereken birşey var hiç kimsenin canı istediği için ders çalıştığını düşünmüyorum.

Sadece burada bir seçim yapmanız gerekiyor hayallerinize çabuk ulaşmak yada hayallerinizden vazgeçmek bunun kararını verdiğiniz zaman çalışma isteğinizin artacağını düşünüyorum.

1-Çalışma Planı Oluşturun.

Çalışma Planı Oluşturun
Çalışma Planı Oluşturun

Kafanıza göre bugün biraz şuna bakayım biraz buna yada canım bunu istemiyor ben diğer derse bakacağım gibi kendinizi bir plana tabii tutmazsanız bu işe başlayamadan hevesiniz kaçar ve verimsiz olarak zaman kaybı yaşamış olursunuz.

Bunun yerine kendinize bir plan oluşturun. Bunu nasıl yapacağız peki ?

-Günü zaman dilimlerine ayırın

Sabah uyanma saatinizden itibaren tüm saat dilimlerinize bir iş atayın, iş dediysek sürekli çalışın birşeylerle uğraşın değil kendinizin dinlenme sürelerini dahil tutmak üzere 24 saatlik bir çizelge oluşturun.

2-Rahat Bir Çalışma Ortamı Oluşturun.

Düzenli ve Rahat Ortamda Çalışın
Düzenli ve Rahat Ortamda Çalışın

Çalışmanızın verimliliğini artıracak önemli faktör çalışma ortamınız doğruyu söyleyelim hiç kimse sıkıcı karanlık dağınık bir ortamda çalışmaktan keyif ve verim alamaz.

Çalışacağınız ortamın kendi istek ve arzularınıza göre düzenleyin örneğin çalışırken bir sevdiğinizin fotoğrafını görmek sizi motive edebilir veya çalışmanın sonunda güzel bir tatili hayal edebilirsiniz bunun resminizi çalışma masanıza koyarak dahada veriminizi artırabilirsiniz.

Her şey bir yana masanızın düzenli olması çalıştığınız konuya odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

Düzenli olun.

3-Not Tutun.

Not Tutmaya Üşenmeyin
Not Tutmaya Üşenmeyin

Her insan gibi bende not tutmayı pek sevmem fakat bir konuyu çalışırken veya bir konuyu ilk kez dinlerken not tutmak o anda sizin algınızın güçlenmesini ve onu ileriki zamanlarda hatırlamanızı sağlıyor bunun için çalışma esnasında veya bir ders dinlerken not tutmaya üşenmeyin sizin anlayabileceğiniz şekilde küçük küçük notlar alarak o konuyu bir sonraki çalıştığınızda unutmamanızı ve tekrar yaparken size kolaylık sağlayacağını unutmayın.

4-Günlük ve Genel Tekrar

Günlük ve Genel Tekrar Yapmayı İhmal Etmeyin
Günlük ve Genel Tekrar Yapmayı İhmal Etmeyin

Hiç birimiz ilahi güçler ile kafamıza bazı şeyleri sokamayız bunların tek formülü var çalışmak ve tekrar etmek.Tekrar etmek sizin için çok önemli olacaktır,öğrendiğiniz bir formül veya bir konuyu o anda anlamış ve öğrenmiş olarak hissedebilirsiniz fakat tekrar etmediğiniz zaman ertesi gün veya hafta unuttuğunuzun farkına varırsınız bu yüzden yeni öğrendiğiniz şeyleri günlük tekrarını yaparak gerçekten öğrenme olayını sağlayabilirsiniz.

Günlük tekrar yapmanızın faydası gibi yapacağınız genel tekrar sizin öğrenmenizde çok faydası olacaktır,genel tekrar derken bahsettiğimiz olay konunun tamamı bittikten sonra dönüp baştan öğrendiklerimizi hatırlamaktır böylece zorlandığınız eksik gördüğünüz yerlerin farkına varıp o konulara daha fazla zaman ayırarak bilgileri hafızanıza yerleştirebilirsiniz.

5-Vazgeçmeyin

Asla Vazgeçmeyin Başaracaksınız
Asla Vazgeçmeyin Başaracaksınız

Bir çoğunuz gibi bende yeri geliyor ben bu işi başaramayacağım diyorum ve çalışmayı bırakıyorum,işte bu kısımda bırakmak yerine devam etmeniz gerekiyor çünkü o bilgileri kimse sizin yerinize öğrenmeyecek.

Herkesin algısı farklı yönlerde iyi olabilir ben matematik konusunda zorlanmadan kolay bir şekilde bazı şeyleri öğrenebilirim ama benim içinde biyoloji kısmı beni çok zorlayabilir o yüzden bunu unutmayın her alanda her şeyi bir kerede başarabilmeniz çok zor,zorlandığınız derslerde sizin algınız zayıf olabilir bunun üstünden gelmek yine sizin elinizde burada işte vazgeçmek yerine daha iyi başardığınız bir dersi konuya ayırdığınız vakitten 10 dakika eksilterek zorlandığınız kısıma ekstra zaman ayırabilirsiniz.

6-Boş Zamanlarınızı İyi Değerlendirin

Boş Zamanlarınızı İyi Değerlendirin
Boş Zamanlarınızı İyi Değerlendirin

Başta söylediğim gibi bir çalışma programı oluşturduğunuz zaman oradaki boş vakitlerinizi kaliteli ve kafanızı dağıtacak eylemler ile geçirin.

Unutmayın herkesin dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyacı vardır hiç birimiz bir robot değiliz.Bunun için sizin en çok rahatlatan ve keyif veren aktiviteleri seçerek boş vakitlerinizi güzel geçirin,yürüyüş yapın,fiziksel aktiviteler yapın bunlar sizin algınızın rahatlamasını sağlayacaktır.Dışarı çıkın temiz hava alın ve kendinizi daha rahat çalışma için hazırlamaya başlayın.

Hiç kimse çalışmak istemez ama unutmamanız gereken bir şey var bazı isteklerinizi arzularınızı hayallerinizi gerçekleştirebilmek için çalışmanız gerektiğini düşünün;

Unutmayın her şeyi siz başaracaksınız.!

 

Serkan

Araştırmayı seven teknoloji meraklısı, Makine mühendisi adayı, her türlü spora meraklı bir o kadarda fanatik Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *