Skip to main content

Üniversiteye Başlayanlara Laptop Tavsiyeleri

Bölümüm İçin Uygun Laptop Nasıl Seçerim?

Günümüzde üniversite okuyacak ben gibi bir çok öğrenci için kazandıktan sonra tatlı telaş olarak adlandırılabilecek alınacak laptop seçimi konuları kafalarda dönmeye başlar.

Bende aynı durumu yaşayarak elektrik elektronik mühendisliği için bana yeterli olacak üniversite sürecim boyunca beni idare edebilecek bir laptop arayışına girdim.

Bölümüme uygun laptop seçimi benim için çok zor olmadı abimin mesleğide elektrik elektronik mühendisliği olduğu için derslerde bana gerekli olabilecek programları lazım olan gerekli uygulamaları bana aktardığı için bunların doğrultusunda ihtiyaçlarımı karşılayacak laptop özelliklerini seçtim.Aldığım cihaz Dell inspiron 7559 gtx 960m(4GB) modeli oldu.

1-Bölümünüz için gerekli olan uygulama ve programları internetten araştırın.

Gerekli Uygulama Ve Programları Tespit Edin.
Gerekli Uygulama Ve Programları Tespit Edin.

İlk olarak laptop seçiminde en önemli aşama sizin bölümünüz için hangi programlar uygulamalar gerektiği olacaktır örnek vermek gerekirse bilgisayar mühendisliği okuyan bir öğrencinin mutlaka Unity,Android Studio benzeri programlar yazılım programları çalıştırması gerekmektedir bu programları tespit edin.

Bunu yaparak bilgisayarınızın ne kadar bir donanıma ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz.

2- Uygulama ve programların sistem gereksinimlerini öğrenin.

İnternet Üzerinden Programların Gereksinimlerini Araştırın
İnternet Üzerinden Programların Gereksinimlerini Araştırın

Gerekli olan Programları internetten bulduktan sonra şimdiki aşamanız ise bu programların sistem gereksinimleri olacaktır.Bunları öğrenmek ise çok kolay örnek vermek gerekirse

Unity sistem gereksinimleri yazarak minumum değerleri öğrenebilirsiniz.

Cihazınızı bu programları çalıştırmakta sorun yaşamayacak şekilde seçmiş olursunuz.

3-Bölümünüz kaç yıllık olduğuna göre seçim yapın.

Üniversite Sürenize Uygun Seçim Yapın
Üniversite Sürenize Uygun Seçim Yapın

Günümüz şartlarında herkesin her sene aldığı laptopu değiştirmesi kolay birşey değil bu yüzden sizin bölümünüz 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı bu aşamada bölümünüze göre seçeceğiniz cihazda büyük etken olacaktır.Bunun ne önem arzettiğini soracak olursanız bunun amacı ise şudur herşey geliştiği gibi uygulamalara sistemlere sürekli güncellemeler geliyor.

Aynı örnekten devam etmek gerekirse Unity şu anda minumum sistem gereksinimleri ile sizin öğretim hayatınızdaki minumum sistem gereksinimleri farklılık gösterecektir.

Bu sadece program olarak değil bilgisayarınızın akıcı çalışması içinde önemlidir.

2 yıllık bölüm okuyacak arkadaşlar minumum gereksinimlerin biraz üstü bir laptop alarak üniversite süreçleri boyunca yeterli bir sisteme sahip olmuş olabilir.

Bu yüzden laptop alırken minumum sistem gereksinimleri yanı sıra o laptopu üniversite hayatınız boyunca kullanmayı planlıyorsanız bütçenize uygun en iyi sistemi almayı tercih edin.

4-Fiyat Performans Cihazları Seçmeye Odaklanın

Fiyatları Kıyaslayın
Fiyatları Kıyaslayın

Cihaz seçimi yaparken bir markaya bir modele bağlı kalmak yerine internet üzerinden sizin istediğiniz özelliklerdeki farklı markalardaki cihazları yan yana açın ve kasa özellikleri performansları açısından fiyat bakımından size en verimli işlevi sunabilecek cihazı seçmeye özen gösterin.

Seçtiğiniz cihazın internetten araştırmalarını yapın her hangi bir kronik problemi uyumluluk sorunları olup olmadığını araştırın.

5-Cihazı Gidip Kontrol Edin

Cihazı Teknoloji Marketlerde İnceleyin.
Cihazı Teknoloji Marketlerde İnceleyin.

İnternetten beğendiğiniz bir cihaz olduğu zaman gidip bunu teknoloji marketlerinden incelemeniz her zaman sizini için iyi olacaktır.Gel gelelimki her zaman için iyide olsa bir cihaz sizin hoşunuza gitmeye bilir tasarım açısından malzeme kalitesi gibi şeyleri gidip incelemeniz parmak izi takıntılı olanların gidip denemeleri sizin cihazı aldıktan sonra memnun etmesi açısından önemli bir faktör.Unutmadan cihazınız için gerekli olan mouse soğutucu vb. ekipmanlarıda orada inceleyebilirsiniz.

Son olarak bunları hepsinin yanı sıra herşey bütçe ile alakalı sizin alacağınız minumum düzeydeki bir cihaz bile işinizi görmenize yardımcı olacaktır.İmkanlar doğrultusunda en iyi cihazı seçmek için yukardaki adımları uygulamanız sizin doğru bilgisayarı seçmeye götürecektir.

Serkan

Araştırmayı seven teknoloji meraklısı, Makine mühendisi adayı, her türlü spora meraklı bir o kadarda fanatik Fenerbahçe taraftarı

2 thoughts to “Üniversiteye Başlayanlara Laptop Tavsiyeleri”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *