Skip to main content

Kişisel Blog Nedir? Nasıl Açılır?

Önce kendim nasıl bu işlerle buluştum onu anlatayım ilk tanışmam abimin yönettiği sitelerde editörlük yaparak oldu.

Başlarda yardımcı olduğum işlerin hepsi abim askere gidince benim üstüme kaldı ve artık mecburen bu işleri yapmak zorundaydım.Bu işleri öğrendiğim zaman bende neden kendime bir kişisel blog açmıyorum diye sordum ve kendime bir blog açmaya karar verdim.

Kişisel blog kişinin kendi deneyimlerini,başından geçenleri internet ortamı üzerinden paylaşmasıdır.Kişisel blog adı altında internet üzerinde bulunan sitelerin çoğu bu amaç ile açılıyor fakat hepsi farklı amaçlara saparak kişisel blog olmaktan ziyade normal bir blog haline dönüşüyorlar.

Bir öğrenci olarak kişisel blog açmaktaki amacını ne olabilir sorusuna cevabı ise şu şekilde verebiliriz kendi öğrencilik deneyimlerimi paylaşıp aynı anda web sektörünede yavaş yavaş atılmaya başlamış olursunuz.

Kişisel blog sayesinde kendinize reklamlar üzerinden kazanacağınız paralar sayesinde kendi geçiminize destek sağlayıp kendi paranızı kazanmanın keyfine varabilirsiniz.

Kişisel blog nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra nasıl kişisel blog oluşturabiliriz sorusuna cevap verelim;

1-Alan Adı Seçimi

Alan Adı Seçimi
Alan Adı Seçimi

Öncelikli olarak oluşturacağınız blog için bir isim seçmelisiniz peki bu isim nasıl olabilir derseniz kişisel bloglar için iki seçenek vardır isim soy isim kombinasyonu ile blog açmak benim yaptığım gibi veya farklı isim kombinasyonları ile örnek vermek gerekirse benimnotdefterim.com gibi isimlerde tercih edebilirsiniz.

Kendinize en yakın alan adını bulduktan sonra şimdi alan adınızı tescil işlemini yapabilirsiniz.

2-Uygun Tema Seçimi

man-791049_960_720
Uygun Tema Seçimi

Alan adınızı alıp sitenizi kurduktan sonra bir sonraki aşama temadır temanız ne kadar güzel ne kadar şık olursa okuyucular daha çok keyif alarak bloğunuzu takip eder.Temanızdan hoşlanmayan kullanıcılar tekrar sitenizi ziyaret edeceğini düşünmüyorum.

Tema seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz;

-Responsive olmasına

-Şık ve göz yormayan tasarımı olmasına

-Reklam alanlarının uygunluğuna

Bunların olduğu bir temayı sitenize kurarak kaliteli bir blog görüntüsü oluşturabilirsiniz.

Uygun logo oluşturma işlemine gelecek olursak bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir olaydır.Kendi tarzınızı yansıtabilecek örnek vermek gerekirse kitap okumayı seven birisinin logosunda bir kitap olması hoş olabilir.

3-Sosyal Medya

Sosyal Medya
Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde çok büyük bir alana hitap ediyor.En çok insana en verimli şekilde ulaşmanın temel yolu Sosyal Medya üzerinden geçer.

Bunun için blogunuzu oluşturduğunuz zaman sosyal medya hesaplarınızı alıp onları yazılarınızla aktif kullanmayı unutmayın.

Sosyal medya üzerinden yapacağınız paylaşımlar ile popülariteniz artacaktır.

Artık bir blog oluşturdunuz her şeyiniz hazır sırada ne var sırada olan şey bol bol içerik üretmek olacaktır.

Bu içerikler günlük hayatınızda yapmak istediğiniz şeyler gezip gördüğünüz güzel yerler sevdiğiniz sinemalar diziler kullandığınız teknolojik cihazlar gibi pek çok bilgi verebilir fakat bir kişisel blog için unutulmaması gereken şey şudur ki içerik amaçlı teknoloji haberi vb. kişisel blog tutumuna aykırı şeyler yazmamanız gerekiyor.

*Bu yazının size bir faydası dokunduysa veya aklınıza takılan bir şey varsa yorum ile sorabilir güzel yorumlarınız ile bana destek ve motive olabilirsiniz.

 

Serkan

Araştırmayı seven teknoloji meraklısı, Makine mühendisi adayı, her türlü spora meraklı bir o kadarda fanatik Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *