Skip to main content

İngilizce mi Nasıl Geliştiriyorum?

Bu yazımda sizlere ingilizce mi nasıl geliştirmeye çalıştığımı anlatacağım.

Malum bildiğiniz üzere bu sene üniversiteye başlangıç yaptım ve bölümümde zorunlu hazırlık mevcut.Bundan kaynaklı ingilizce muafiyet sınavına girmeme rağmen başarılı olamamamın sonucu olarak bir sene ingilizcemi geliştirmeye vaktim var.

Kendi izlediğim yollara geçmeden önce hazırlık sınavı ve bu sınav için yapılabilecek çalışma ve hazırlıkları başka bir yazımda sizlerle paylaşacağım mutlaka işinize yarayacağını düşünüyorum.

1-İngilizce Alt Yazılı Filmler İzleyin

İngilizce Alt Yazılı Filmler İzleyin
İngilizce Alt Yazılı Filmler İzleyin

Evet belki zor gelicek belki başlarda anlamayacaksınız fakat yavaş yavaş algınız bu kelimeleri öğrenecek sonrasında farkında olmadan bunun başarılı olduğunu ve artık yavaş yavaş anlamaya başladığınızı hissedeceksiniz.

Benim için başlarda hiç bir şey anlamadığım boş görseller gibi geliyordu fakat yavaş yavaş algınız gelişiyor ve artık birazda olsa anlamaya başladım.Tabi ki henüz bu filmi tamamen anladığım anlamına gelmiyor 🙂 Ama kesinlikle faydası olduğuna eminim.

2-Yabancı Makaleler Okuyun

İngilizce Makaleler Okuyun
İngilizce Makaleler Okuyun

Yabancı makaleler okumanında gelişiminize faydası olacağına eminim bu yüzden yabancı makaleler okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Bu makaleleri nereden bulacağım ingilizce kaynak nasıl bulacağım gibi düşünceleriniz var ise hiç düşünmeyin bunun bir sürü yolu var ingilizce blogları takip edebilirsiniz.Hem gündemi kaliteli bloglar ile takip edip hemde ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.İngilizce haber sitelerini takip edebilirsiniz buradanda bir sürü kaynak bulabilirsiniz.

Doğal olarak başlarda her yazan kelimeyi anlamanız gerekmiyor tabi ki zorlanacaksınız fakat bunun için en faydalı yöntem sözlük kullanmak bir cümlenin temel yapısını çözebilirsiniz fakat içinde bilmediğiniz kelimeler olunca bir türlü doğru anlama ulaşamazsınız bu yüzden bu sizin sözcük dağarcığınızın dahada gelişmesine sebep olucak yazıyı okuyor iken hemen yan tarafta sözlük açık olsun ve anlamadığınız bilmediğiniz bir kelimeye direk olarak sözlükten bakarak bunu öğrenmiş olacaksınız.

3-İngilizce Kitap Okuyun

İngilizce Kitap Okuyun
İngilizce Kitap Okuyun

Bunun için belirli başlı yayın evleri var bu yayın evleri üzerinden temin edeceğin kitapları okumalısınız.Kitabı okuduktan sonra bunların sesli olarak dinlemenizi sağlayacak ses kayıtları da var kitabı okurken yine yukarıda bahsettiğim gibi bilmediğiniz anlamadığınız cümle yada kelimeleri hemen sözlükler üzerinden bakarak öğrenebilirsiniz.

Kitabın tamamını anlamanız bir kerede size zor gelebilir tabi ki fakat unutmamanız gereken bir şey var oda uğraşmadan hiç bir şeye sahip olamazsınız.

4-Sözlük Kullanın

Sözlük Kullanın
Sözlük Kullanın

Elinizde bir ingilizce sözlük kitabınız var ise yada henüz bir sözlüğe sahip değilseniz mutlaka edinin tabi ki internet çağında yaşıyoruz her türlü kelimeye internetteki sözlüklerden ulaşabiliriz fakat elinize alıp bir sözlüğü kurcalarsanız bu kelime şu demekmiş diye kendi kendinize öğrenmeye başlarsınız kurcaladıkça kelime bilginiz artar ve ne kadar çok kelime bilirseniz kendinizi anlatırken veya bir metin okurken anlamanız anlatmanız kolaylaşacaktır bu yüzden en yakın zamanda bir sözlük edinmelisiniz.

5-Yabancı Dizi İzleyin

Yabancı Dizi İzleyin
Yabancı Dizi İzleyin

Bir çoğumuzun zaten yaptığı bir eylem diyebiliriz fakat ingilizcenizi geliştirmeye faydalı olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bu sorunun cevabı tabi ki evet her zaman için şöyle düşünün Türkçe kelimeler duymasanız ve hiç konuşmasanız hiç bu kadar diliniz gelişir miydi ? Mantık aynı tam olarak ne kadar çok telaffuz ne kadar çok dinleme ne kadar çok kelime duyma ingilizce gelişiminde size çok faydası olacaktır.Diziyi izlerken tüm dikkatinizi alt yazıya vermeyin alt yazıda yazan kelimenin ingilizce karşılığını ses olarak duymaya çalışın böylece yavaş yavaş kelimelerin anlamlarını telaffuzlarını öğrenip ingilizce olarak izleyebilecek seviyeye gelebilirsiniz.

-Eğer ki imkanınız var ise yurt dışında dil öğrenmenin size faydası çok olacaktır umarım bende böyle bir şans yakalayabilirim.

Bu yollar ile ingilizce mi geliştirmeye çabalıyorum ve faydasını gördüğüm için paylaşmak istedim sizinde benim gelişimime faydasını olacağını düşündüğünüz yöntemler var ise yorumda paylaşıp bana destek olursanız sevinirim.

 

 

Serkan

Araştırmayı seven teknoloji meraklısı, Makine mühendisi adayı, her türlü spora meraklı bir o kadarda fanatik Fenerbahçe taraftarı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *