Skip to main content

Gezi Günlüğüm

Üniversite sınavında ilk sene istediğim bölümü kazanamadığım için bir sene daha hazırlandım bu sefer yös sınavı ile giriş yapacağım için tek tek şehirlere gidip üniversitelerde sınavlara girdim gezdiğim şehirleri nelerin hoşuma gittiğini sizlerle paylaşmak istedim.Başka bir yazımda ise sizlere gittiğim üniversitelerin şehirlerinden kampüslerinden ayrıntılı olarak bahsedeceğim.

Gerçekten de güzel ülkemizin her toprağı ayrı bir güzel bunu başta belirtmek istedim.Gezdiğim illeri sıralamaya başlayacak olursak;

1-Muğla

Muğla
Muğla

Evet Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere iki bölgede de toprağı olan güzel şirin tatlı bir şehrimiz.

Benim Muğla serüvenim uzun sürdüğü söylenemez fakat kısıtlı vaktimde elimden geldiğince gezmeye çalıştım öncelikle Muğla yazlık yerleri değilde Kötekli de bulunma imkanım oldu açıkcası benim İzmir gibi gezdiğim tüm yerler arasında bana göre en mükemmeli olan bir şehirden sonra gerçekten de yaşayabileceğim okuyabileceğim şehirler arasında benim için ilk sıraya girdi nedenini soracak olursanız insanlar güler yüzlü herkes sevecen vede çok düzenli bir şehir yapısına sahip gerçekten de çok beğendim mutlaka gidip gezmeniz gerekiyor tabi ki yazlık yerleri bir başka güzeldir.

Muğla da fiyat konusundan bahsedecek olursak bir büyük şehir için normal sayılacak bir düzeyde piyasası var ulaşım olarak ise sık ve çok belediye otobüsleri var bilet fiyatını hatırlamıyorum fakat çok pahalı değil olsa gerek ki unutmuşum. 🙂

Ben İzmir den ulaşımı otobüs ile sağlamıştım garaj zaten şehir merkezine yakın olduğu için bir sıkıntı yaşamadım.

2-Kocaeli

Kocaeli
Kocaeli

Kocaeli gerçekten de söylendiği gibi tam olarak bir Sanayi Kenti denilmesinin sebebini gidince daha iyi anladım.Kocaeli hakkında pek fazla yorum yapmayacağım çünkü ben beğenmedim.Uçak ile İstanbul oradan da otobüs ile Kocaeli geçiş yaptım yol boyunca genellikle göreceğiniz şey sanayi yapıları olacak merkezinden bahsedecek olursam hotel de kalmıştım 1 gece için 3 kişi 120 TL para ödemiştik kötü değildi fiyat da güzeldi.Merkezi genel anlamda biraz muhafazakar bir kesim vede yapılaşma gerçekten de eski vede beğenmedim tabi ki burada okumak güzel olabilirdi sebebi ise şu İstanbul’a 1 saat uzaklıkta ve oldukça fazla iş imkanı sağlayabilirsiniz kendinizi geliştirmek için tercih edebilirsiniz.

3-Bursa

Bursa
Bursa

Kuzenimin yaşadığı şehir olan Bursa diğer bir tabiri ile Yeşil Bursa Türkiye’nin 4.büyük şehri olan ve gerçekten de güzel ve yaşanabilecek büyük bir şehir diyebiliriz.

Merkezde bulunan yoğunluk bazen insanı sıkabilecek durumda olsa da yinede gerçekten de çok güzel yerleri olan insanın sıkılmadığı bolca türbe cami vb. geçmişten kalma güzel tarihi yapıtların olduğu bir çok güzelliği ve Bursaspor fanatikliğini her metre karede hissedebileceğiniz hem tarihi hem doğal hemde modern bir şehir diyebiliriz.Fiyat konusuna gelecek olursak klasik bir Büyük şehir için fiyatlar normal diyebiliriz.

4-Manisa

Manisa
Manisa

Manisa yanında İzmir’i ile dahada güzelleşen bir Büyükşehir bir şehirden beklentiniz nedir diye soracak olursak bir sürü cevaplar alabiliriz tabi ki bu kişiden kişiye göre değişebilir ama benim istediğim doğal güzelliğinin yanı sıra modern bir yapısı olması şimdi bunları Manisa için göze alıcak olursam ben pek beğenmedim sebebi ise şu bence kimse kızmasın ama bana kalırsa İzmir gölgesinde kalıyor ve bu kadar çok öğrencilerin istemesinin ana sebebi de bu tabi ki doğal ve tarihi güzelliği var gidip tek tek her güzel köşesini her doğal yapısını her güzel yerini gezme imkanım olmadı belki de gezdikten sonra bir yazı ile fikirlerimin değiştiğini sizlerle paylaşırım.

Bu yazımda bu kadar şehire yer verdim gezdiğim şehirleri sizlerle sürekli olarak paylaşmaya çalışacağım.Bir sonraki yazımda ise sizlere gezdiğim kampüsleri ve izlenimlerini paylaşacağım.

 

 

 

 

Serkan

Araştırmayı seven teknoloji meraklısı, Makine mühendisi adayı, her türlü spora meraklı bir o kadarda fanatik Fenerbahçe taraftarı

2 thoughts to “Gezi Günlüğüm”

  1. Sanayileşme arttıkça doğal güzellikler ortadan kalkıyor. Oysa ki Kocaeli sanayileşme yönünde değil de şehirleşme yönünde gelişme gösterseydi daha farklı olabilirdi. Muğla ve Bursa güzel şehirdir. Bursa’da tek sevmediğim şey, şehrin göbeğine dikilen biçimsiz TOKİ blokları.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *